sj_foto.JPG

Očkování je naděje. Musíme ji využít

S koronavirem už tu žijeme skoro rok a je to dlouhá doba. Delší, než jsme čekali. Nadějí je očkování. Jen vše musí fungovat tak, jak má. Jak se zase vrátíme k běžnému životu? Jak se vrátíme k životu, kdy nebudeme přemýšlet, s kolika lidmi se můžeme setkat, kam si můžeme zajít, kde je otevřeno, co si můžeme koupit? Já naději vidím v očkování. A nejsem v tom určitě sama. O to víc mě mrzí, že registrace na očkování v Česku nefunguje a že mnozí nevědí, co mají dělat.

Některé evropské země jsou připraveny na 100 %, jen jim ještě chybí dostatek vakcín. Určitě bychom jich mohli mít více, na tom se shodneme snad všichni. Ale jsou státy, hlavně mimo Evropskou unii, které nemají žádné. Takové státy (například Ukrajina) prosí Evropskou unii o aspoň malé množství vakcín pro zdravotníky. V Česku jsme spustili registrace na očkování pro občany 80+. Vláda jim dala velkou naději. Naději lidem, kteří se často bojí o svůj život, neviděli delší dobu své příbuzné a přátele. Sama jsem některým lidem pomáhala s registrací na očkování a dostala jsem i zprávy, jak to probíhalo u mých přátel a kolegů. Všichni jsme se shodli, že takhle komplikovanou registraci člověk 80+ velmi často sám nezvládne.

Navíc minimum lidí 80+ má doma počítač a internet nebo používá mobil na něco jiného než na volání si s dětmi a vnoučaty. Maminka jednoho mého známého se nikdy nenaučila číst smsky, dědeček kamarádky si zase občas splete mobil s ovladačem. Jsou to úsměvné historky, když se jim můžeme zasmát. Ale teď se zrovna smát vážně nedá. Vláda dala naději a naprosto ji zničila po několika hodinách fungování rezervačního systému. Mimo Prahu a Brno je těžké se dostat na očkování. Chybí vakcíny, nemocnice ani neví, že mají objednané pacienty. Jedete s příbuzným do nemocnice a oni vás pak pošlou domů, protože termín se musel zrušit.

A to je vážně smutné. 5 let jsme pracovala jako ředitelka domova pro seniory, proto vím, o čem mluvím. Pokud lidem dáte naději, musí vše fungovat bezchybně. To se nestalo. Ani nevidím, že by se někdo z chyb chtěl poučit. Někde nejsou pořád volné termíny. Lidé často nevědí, že jim teď druhý PIN nefunguje a musí počkat na výzvu k rezervaci termínu. Když se do systému pokusí přihlásit, vyskočí na ně systém na poznávání obrázků. Pak jim přijde ještě email nebo zpráva v angličtině, jak byli se vším spokojeni. Vláda vyvolala naději a očekávání. Bohužel je promrhala a zklamala.

Máme ale i velmi dobré příklady, kde se očkování občanů 80+ rychle provedlo. Příklady, kde naději lidí maximálně využili. Osobně jsem moc ráda, že za tím stojí lidovci - například hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich a starosta Těšan Miroslav Zborovský. V Těšanech zájemci o očkování nemuseli vyplňovat komplikovanou registraci, naočkovala je tamní praktická lékařka. Vše se dohodlo s Fakultní nemocnicí v Brně a ukázalo se, že je to velmi úspěšná cesta pro očkování lidí v menších obcích a městech. Více si o situaci v Těšanech můžete přečíst v článku zde. Dávejme lidem naději, že tento rok můžou zase žít své životy, jak byli zvyklí. Ale nedávejme jim zbytečné sliby, které nedokážeme splnit. Jen to zhorší celou situaci. Pokud se něco slíbí, musí vše fungovat bezchybně.