sarka_aktu.JPG

Nová nemocnice pro kraj

Blíží se krajské volby. Já také kandiduji do krajského zastupitelstva Zlínského kraje. A samozřejmě podporuji Jiřího Čunka. Zdraví je to nejdůležitější, co máme. Někteří na to zapomněli, ale věřím, že současná situace s koronavirem jim to připomněla. My chceme pro náš kraj postavit novou moderní nemocnici, která bude nejlepší v Česku. Mám tu jeden rozhovor, který byste si měli přečíst. Je ze Seznam Zprávy a zde je jeho část.

„Všichni nám projekt závidí,“ říká hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. V rozhovoru pro Seznam Zprávy hájí vizi nové Baťovy nemocnice, s níž spojil pokračování své budoucnosti na hejtmanství.

Málokdy mají krajské volby tak dominantní téma. Na Zlínsku se politici i obyvatelé regionu dohadují, jestli má kraj postavit novou nemocnici na zelené louce za nejmíň osm miliard korun, nebo zachovat tu stávající, kterou před víc než devadesáti lety založil obuvník Tomáš Baťa.

Současný hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) svou vizi nové supermoderní nemocnice před dvěma lety zničehonic představil veřejnosti, přestože i lidovci měli v programu opravy stávající „Baťovky“. Od té doby projekt hájí, přestože má tisíce odpůrců. A právě názor voličů na stěhování špitálu určí i další Čunkův osud na hejtmanství.

Proč se hlavním tématem voleb stala krajská nemocnice?

Protože je to silné téma. V politice jsou lidé, kteří žádné téma nemají a nabízejí pouze protitéma. Jsem přesvědčený, že se to bohužel děje i ve Zlínském kraji. Nikoho tady ani jinde v republice nenapadlo postavit úplně novou nemocnici. Mnoho politiků se jen dívá na koláč, který se po volbách rozkrájí pro jednotlivé politické strany, a říkají: Když Čunek vymyslel nemocnici a spolu se STAN a dalšími je na straně podporovatelů, my si vezmeme voliče, kterým se to nelíbí. Vědí, že je správné postavit novou nemocnici, ale potřebují voliče. Je to takto vulgárně jednoduché. Prostě někteří řeknou cokoli, aby je voliči přivedli do zastupitelstva.

Jestli je to správný projekt, se však neshodnou ani odborníci. Proč prosazujete stavbu na zelené louce za 8 miliard korun?

Máme zkušenosti s nemocnicí v Uherském Hradišti. Také spadá pod kraj a my tam prostavíme asi 2,1 miliardy korun. Víme, jak je to náročné pro pacienty i pro zdravotníky. Navíc tam jsme stavěli prakticky nové zařízení vedle stávajícího. Zato tady ve Zlíně naši předchůdci naplánovali v letech 2010 až 2012 rekonstrukci Baťovy nemocnice, přičemž se mělo 18 objektů zbourat a nové dostavět. Nicméně nemocnice by nadále měřila téměř kilometr. Stále by zůstávaly převozy pacientů na tak velkou vzdálenost.

S rekonstrukcí se ale dřív všeobecně počítalo, vznikl i podrobný generel oprav.

Ano. Ale musel by být přerušován provoz. Dneska máme v Baťově nemocnici roční obrat tři miliardy a tak akorát vyrovnané hospodaření. Kdybychom omezili provoz, jistě začneme tvořit ztrátu. Zadlužení by bylo velké, protože naši předchůdci plánovali opravy na dvacet let. A navíc by nám utekli všichni nejlepší zdravotníci, protože by si uvědomili, že na staveništi dělat nechtějí. A hlavní argument je pacient - ten by opravami trpěl. V roce 2012 naši předchůdci spočítali, že rekonstrukce nemocnice bude v tehdejších cenách stát 6,3 miliardy korun. Nechali jsme to dvakrát přepočítat odborníky - dneska by opravy stály deset miliard korun. My stavíme za 8 miliard korun, takže dvě miliardy šetříme. A hlavně postavíme nemocnici takovou, jakou chceme. Nejmodernější projekt na světě. Ale ne kvůli mramoru či zlatu, ale díky logistice provozu. V této rovině jsme bez omezení.

Ale i stavby na zelené louce se přece běžně prodražují.

Před několika dny jsme vybrali projektanta (sdružení „Nová nemocnice – Zlín“ - pozn. red.). Ten je ve smlouvě zavázaný, že za každý milion prodražení zaplatí procento. Naši političtí odpůrci chodí - aniž by ten projekt znali - a říkají, že bude dvakrát dražší. To by ale firma dostala pokutu 80 milionů korun. Jsme si jistí, že se to v cenách minulého roku dá postavit. Cenu projektant garantuje.

Přesto máte řady kritiků, proti přesunu lidé protestují. Myslíte si, že jste plusy a minusy tak zásadní vize dostatečně vysvětlili voličům, neměli jste projekt prezentovat jinak?

Ano, ale nevíme jak. Kdybych byl primátor Zlína a přišel za mnou hejtman, že za krajské peníze postaví nemocnici, tak bych se postavil a zasalutoval, protože všude ve světě se nová nemocnice stává přitažlivou pro pacienty i personál. Udělali jsme asi deset setkání s lidmi i odborníky. Ale zřejmě je to na ně hodně odborná věc. Problém není jednoduchý. Zároveň si tu někdo vytvořil přelud, že když nemocnici postavil Tomáš Baťa, tak ji musíme uchovat. On byl všechno jiné než bolestín za starými věcmi. Vše staré, co se nehodilo, bořil a stavěl nové. I jeho vnučka řekla, že jejich rodina je přesvědčená, že Tomáš Baťa by postavil novou nemocnici.

Zbytek článku najdete zde.