sarka-web-red.jpg

Absurdit a nejistot bylo až příliš!

Koncem června mě vyzpovídal Týdeník Kroměřížska. Ptali se mě na moje politické působení, na koronavirovou krizi a i na můj rodinný život. Budu ráda, když si tento rozhovor přečtete.

Jak s odstupem času hodnotíte kroky, které česká vláda vykonala pro zvládnutí koronavirové krize?

Pokud se na koronavirovou krizi budeme dívat optikou zápasu, tak první poločas se vládě poměrně podařil. Opatření, která byla rychle a plošně přijata, dokázala zastavit nekontrolované a masové šíření viru. Tím se vytvořil čas na adaptaci zdravotního systému na případný větší nápor nemocných. Celá společnost, od neziskového sektoru, přes firmy, až po obce a rodiny, se dokázala během několika týdnů připravit a vybavit vším potřebným. Jako společnost jsme ukázali soudržnost a vzájemně projevenou solidaritu. Za to patří díky všem. 

Ten druhý poločas se vládě, podle mého názoru, již příliš nepovedl. Těch zmatků, absurdit a nejistot bylo až příliš. Na jedné straně otevření hobby marketů, kde se mačkaly stovky osob i seniorů, na straně druhé nemožnost setkání o více než 15 lidech. Jak to bude s otevřením škol? Dobrovolně nebo povinně? Sporné nákupy zdravotnického materiálu. A takto bych mohla pokračovat. Ukázalo se však, že naše zdravotnictví je schopno rychlé reakce a je plné schopných a obětavých lidí. A nesmíme zapomenout na pracovníky v sociálních službách. Bez jejich obětavé práce by se mnozí, především starší a hendikepovaní lidé, ocitli v těžké situaci.

Co nám dala a vzala koronavirová krize?

Dala nám zkušenost, že když je nejhůř, dokážeme si jako společnost pomáhat a obstát v těžkých situacích. Bohužel některým vzala to nejcennější, tedy jejich život. Některým pocit jistoty. Všem nám vzala část našich svobod. To se snad co nejdříve vrátí do normálu. Nelíbil se vám záměr vlády, vzít peníze obcím na úhradu podpory živnostníků ve výši 25 tisíc Kč.

Jak moc je nebezpečné, když vláda navrhuje snižování zákonem stanovených příjmů kohokoliv?

Vláda na jednu stranu vyzývá obce, firmy a domácnosti k investicím, protože jedině tak se dokážeme vrátit do normálního života, ale na druhou stranu navrhuje kroky, aby se tak nedělo. Jak může vláda žádat obce, aby investovaly, když jim vezme peníze? Jenom Kroměříž to připraví o několik desítek miliónů. Musíme si uvědomit, že investice samospráv tvoří až polovinu všech veřejných investic. Když obce a města budou zastavovat opravy a stavby, tak to pocítí každý z obyvatel. Nyní můžeme jen doufat, že vláda splní své sliby a vykompenzuje obcím a městům alespoň část příjmů, o které je pandemie a nakonec i vláda, na příjmech připravila.

Koronavir připravil o peníze téměř každého, jen lidé, státem placení, krizi na výplatě nijak nepocítili. Je to spravedlivé?

A to chcete, aby se lékařům, sestřičkám, učitelům, policistům nebo hasičům snižovaly mzdy? Nesmíme se dopustit stejné chyby, kterou udělala vláda Petra Nečase a Miroslava Kalouska v letech 2010 až 2012. Kvůli jejich škrtům, snižování mezd, nulovému růstu důchodů a zvyšování daní jsme si přivodili jako jediná země střední Evropy ekonomickou recesi. Naším cílem musí být maximální pomoc všem, na které dopadla krize. Řešením není snižování mezd ostatním.

Pracovníci v první linii dostali odměny za vyšší pracovní aktivitu v době koronaviru, ale plný plat zůstal třeba i poslancům a senátorům a armádě úředníků po celé zemi…

Jak jsem již uvedla, nebudu podporovat snižování mezd nikomu, tedy ani poslancům, senátorům, starostům, pracovníkům správy sociálního zabezpečení, úřadů práce, katastrálních nebo finančních úřadů. Za „armádou“ úředníků musíte vidět konkrétní tváře žen a mužů, kteří pracují pro tento stát a mají také své rodiny.

Lidé v první linii nebyli ochráněni před nákazou, stát neměl dostatek ochranných pomůcek. Máme naději, že se tak stalo poprvé a naposledy?

KDU-ČSL společně s některými dalšími stranami již v lednu navrhovala mimořádný bod k jednání v Poslanecké sněmovně právě o připravenosti státu na mimořádnou situaci, která se tehdy odehrávala pouze v Číně. Vláda nás tehdy bohorovně odmítla, že nás se to netýká a všeho je dost. Realita pak byla samozřejmě jiná. Dnes již jsou snad zásoby a kapacita výroby i našich firem dostatečná. Musíme udělat vše pro to, aby se podobná situace již neopakovala.

Školství, sociální služby, nemocnice, to vše se v době koronaviru řídilo nouzovými a ministerskými pokyny. Bude mít koronavirová zkušenost nějaký dopad na změnu závislosti všech a všeho na Praze?

Doufám, že ano. Stát by měl mít větší důvěru vůči samosprávám, neziskovému sektoru, školám a zdravotnickým subjektům. Jestli si máme vzít z něčeho ponaučení, tak právě z toho. Čím více věcí se bude řešit na nižší úrovni, blíž k občanům, tím lépe.

Můžete v krátkosti vyjmenovat, komu nebo čemu jste konkrétně pomohla v březnu a v dubnu letošního roku?

Tyto dva měsíce byly velmi „výživné“ po všech stránkách. Nejenže jsme zasedali častěji v Senátu, abychom projednávali a schvalovali zákony, které měly aktuálně a rychle pomoci všem občanům a podnikatelům, které pandemie, především ekonomicky, poškodila, ale také jsem v našem regionu osobně rozvezla kolem 200 kusů roušek po zařízeních sociálních služeb. Podařilo se mi v době velké nouze po dezinfekčních prostředcích navázat kontakty mezi dodavateli účinných, a přesto levných dezinfekcí, a Arcidiecézní charitou Olomouc a dalšími poskytovateli sociálních služeb. Také jsem se snažila pomocí sociálních sítí šířit důležité informace, kterých se aktuálně v některých chvílích nedostávalo. Třeba, jak chránit naše blízké seniory před nákazou, jak postupovat, aby se nákaza nešířila mezi námi apod. Na tvorbě těchto informací jsem spolupracovala s lékařem a zároveň poslancem za KDU-ČSL Vítem Kaňkovským, který byl také členem Celostátního krizového štábu.

Krajské volby rozhodne plánovaná stavba nové nemocnice ve Zlíně. Obává se KDU-ČSL výsledku krajských voleb?

Výsledku krajských voleb se opravdu nebojím. Obávám se pouze těch politiků, kteří jsou ve jménu předvolebního boje schopni šířit strach a paniku. Nová nemocnice v Malenovicích neznamená útlum okresních nemocnic nebo snižování mezd, jak se nepravdivě šíří. Je to naopak šance postavit nejmodernější nemocnici v republice, která bude přinášet kvalitní péči pro pacienty a komfort pro všechny. Jestli nám pandemie něco ukázala, tak to, jak je důležité investovat do zdravotnictví. Proto podporuji více než miliardovou investici do Kroměřížské nemocnice. Jde o největší investiční projekt v její historii. Přinese zásadní modernizaci nemocnice a výrazné zkvalitnění nemocničních provozů tak, aby odpovídaly požadavkům 21. století.

Sdělil lidovcům hejtman Čunek se svou vizí, jak podle něj bude vypadat zdravotnictví ve Zlínském kraji za dvacet let?

Ano, a nejen lidovcům. Doporučuji veřejné stránky www.vasenemocnicezlin.cz, kde čtenáři najdou vše potřebné. Někde jsem zaslechla, že nestačí jen investovat do budov, že klíčové je investovat do lidí. Ano, to je svatá pravda. Ale bez moderních budov, operačních sálů a postupů to taky nepůjde. Jsou to spojené nádoby.

Z jakého důvodu jste se před pár dny vzdala funkce neuvolněné místostarostky Bystřice pod Hostýnem?

Funkce jsem se vzdala z pracovních důvodů, jsem vázána povinnostmi v Senátu, který v současné době vyvíjí intenzivní legislativní činnost spojenou s koronavirovou pandemií. Rozhodla jsem se odstoupit po dlouhém zvažování a po konzultaci s panem starostou Zdeňkem Pánkem. Mou rezignací dojde mimo jiné i k úspoře finančních prostředků, jelikož za KDU-ČSL nenavrhujeme znovuobsazení místa neuvolněného místostarosty. Zůstávám i nadále zastupitelku a jsem připravena městu i nadále pomáhat.

Lidovci mají historicky na prvním místě rodinu. Má rodina pevné místo i v dnešní konzumní době?

Zcela určitě. Podívejme se do svého okolí. Pro naprostou většinu lidí je životním cílem založit rodinu, mít fungující rodinné vztahy a mít své rodinné zázemí. Na tom se nezmění nic, ať už budeme žít v jakékoliv době.

Poodhalíte své soukromí? Jak se máte, co děláte?

V současné hektické době trávím opravdu hodně času na cestě mezi mou rodnou Bystřicí pod Hostýnem a Prahou. O to více se těším na léto a také na zvyšování své fyzické kondice. Sezení v autě a na schůzích již bylo dost! Udělala jsem si radost a koupila si dlouho plánované elektro kolo a těším se, až na něm bud častěji vyjíždět do těch našich kopců a lesů. Elektro proto, abych srovnala fyzické síly s manželem.