10 tipů, jak zvládnout koronavirová opatření

Změn a nových opatření v souvislosti s pandemií COVID-19 je hodně. Proto jsem sepsala deset tipů, které pomohou zvládnout neůehkou a možná někdy nepřehlednou dobu koronaviru. 

1. Kam volat, když si nevím rady a mám strach? Vše by vám měli zodpovědět na bezplatné infolince 1212 nebo na infolinkách, které zřizují vaše kraje. Mohou být přetížené, tak vydržte, než se vám bude někdo moci věnovat. Pokud máte zdravotní potíže naznačující, že byste mohli být nakaženi - obrátit se můžete na krajskou hygienickou stanici nebo telefonicky na svého praktického lékaře. V opravdu krajní nouzi využijte linku 112.

2. Jsem senior. Kdo mi nakoupí potraviny či mi přinese potřebné léky? Pokud není možné, aby vám pomohly vaše děti - děti nemáte, jsou třeba v karanténě nebo vás dělí velká vzdálenost - nebojte se. Pomoci určitě mohou i sousedé. Vyzvednout vám můžou i léky na předpis, pokud zavoláte svému lékaři a požádáte ho o zaslání elektronického předpisu. Lékař vám ho zašle na jakékoli mobilní číslo a dotyčný pak může léky bez problémů vyzvednout.

3. Jsem senior a nemám nikoho, kdo by mi pomohl. Na koho se obrátit? Možností jsou nejrůznější donáškové služby a služby pečovatelských domů. Využít můžete služeb dobrovolníků či nejrůznějších organizací, center a klubů seniorů, kteří pomoc postupně nabízejí. Pokud si nevíte rady, zavolejte na bezplatnou poradenskou linku 1212.

4. Může zaměstnavatel nařídit, aby si zaměstnanec čerpal svoji dovolenou po dobu karantény? Nemůže. Karanténa nefunguje v režimu čerpání dovolené. Čerpání dovolené může být pouze dobrovolné. Karanténa je institut, který je nařízen krajskou hygienickou stanicí nebo ošetřujícím lékařem, a proto funguje v režimu nemocenské.

6. Mohu venčit psa, i když byl omezen pohyb osob na veřejnosti? Ano, venčit domácího mazlíčka můžete. Jako při dalším pohybu na veřejnosti (cesta na nákup, do práce) je však třeba dodržovat povinnost nošení roušky. Pokud jste v karanténě, venčení musí být rychlé a ve chvíli, kdy je minimální šance, že přijdete venku do kontaktu s dalšími lidmi.

7. Co mám dělat, když došlo k uzavření sociální služby, do které docházím? Pokud k tomu došlo, sami pracovníci zařízení by vás měli kontaktovat. Mají vám nabídnout jinou sociální službu a případně zjistit, jestli nepotřebujete něco dalšího. Pokud by se tak nestalo, opět kontaktujte linku 1212, kde by měli pomoci. Alternativou jsou také místní linky zřízené obcí nebo krajem. Běží například na liště během vysílání zpravodajské ČT24. 

8. Chtěl bych požádat o pomoc dobrovolníky, ale nemůžu nikoho sehnat. Můžete mi pomoci? V KDU-ČSL organizujeme dobrovolnickou výpomoc ve vše regionech. Napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Není to pouze o rouškách, můžeme vám pomoci domluvit někoho, kdo přinese nákup nebo léky. Pomáhá také mládežnická organizace Mladí lidovci. Pokud byste si nevěděli rady, napište mi na Facebooku do zpráv a společně to nějak vymyslíme.

9. Mám nárok na ošetřovné a vyplácí se i za víkendy, nebo jen pracovní dny? Ošetřovné se bude i nadále vyplácet za každý kalendářní den ošetřování (stejně jako např. nemocenské), tedy i za víkendy. Nárok na ošetřovné mají rodiče školáků do 13 let a pečující, kteří se z důvodu uzavření zařízení sociálních služeb starají o hendikepovanou osobu, se kterou žijí ve společné domácnosti. Věkové omezení stanoveno není, minimální stupeň závislosti je první.

10. Poklesl mi příjem a mám problémy s úhradou bydlení a každodenních potřeb. Co mám dělat? Můžete požádat o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Pokud vám poklesl příjem pod životní minimum anebo vám po uhrazení přiměřených nákladů na bydlení nezbyde částka životního minima, mohli byste mít na tyto dávky nárok. Pokud na příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení nedosáhnete a vaše sociální a majetkové poměry neumožňují překonat nepříznivou situaci, můžete na Úřadu práce ČR požádat o mimořádnou okamžitou pomoc. Přidělení se ale posuzuje zcela individuálně.