Marek Výborný: Už v říjnu může nastat výpadek některých sociálních služeb

30. července 2019, tisková zpráva KDU-ČSL. 

Komise Rady Asociace krajů ČR pro sociální věci žádá další potřebnou miliardu od státu na dofinancování sociálních služeb - finance totiž poskytovatelům stále chybí. Krajům zatím dorazila jen jedna miliarda ze slíbených dvou. Zástupci komise se shodli na tom, že z evropských fondů, jejichž čerpání doporučuje ministerstvo práce a sociálních věcí, dostanou dál maximálně 50 milionů.

„Informace MPSV, že byl kolaps sociálních služeb odvrácen, jsou opravdu mylné a nezakládají se na pravdě. Podle informací z terénu, které máme například od ředitelů charit a diakonií, hrozí výpadek sociálních služeb dva až tři měsíce před koncem roku," komentuje výsledky jednání komise předseda KDU-ČSL Marek Výborný. 

Celý proces čerpání evropských financí je navíc podle členů komise zdlouhavý a složitý. Kraje ale pro poskytovatele potřebují peníze urychleně. V některých regionech už totiž musí kvůli nedostatku financí poskytovatelé omezovat své služby. „V tuto chvíli už některá zařízení snižují ohodnocení svým zaměstnancům, neproplácejí odměny a hrozí i propouštění," vysvětluje Výborný s tím, že KDU-ČSL dlouhodobě upozorňuje na podfinancování sociálních služeb. „MPSV a ČSSD by v první řadě měly přestat se šířením mylných informací, že sociální služby byly zachráněny," uzavřel.